Ucpané odpadní potrubí

Odpadní potrubí se zanáší a ucpává, stává se že přestane odtékat dřez, vana, umyvadlo, WC, pustíte vodu a ta zůstane stát a neodteče. V případě že je ucpávka dále v potrubí vypuštěná voda vyteče někde jinde, to značí že je ucpané společné potrubí. Obvykle voda vyteče na nejnížším místě, např. do  podlahové gule, vany, sprchy. Voda v ucpaném potrubí hledá cestu a z důvodu natlakování potrubí (spoje trubky pak můžou propouštět vodu) může pak i vlhnout zeď, strop atd. Ucpávka může být pouze v sifonu, ten pak stačí rozebrat a pročistit, pokud je v trubkách musí se použít instalatérské pero, pokud toto selže trubky se čistí profesionálním strojem na čištění kanalizace, pružiny ucpávku prorazí, voda jí odplaví a problém je vyřešen.

 

Proč se potrubí ucpává?

Odpadní potrubí se ucpe když se do potrubí vylévají věci které tam nepatří, časté je zatukované potrubí u dřezu, oleje a mastnoty to kanalizace nepatří, zatvrdnou v kanalizaci a časem jí úplně ucpou. Také záleží jaký má potrubí spád, kolik je kolen, zlomů, zkrátka jak je udělané. Potrubí s malým spádem nebo protispádem a s velkým počtem kolem má pravděpodobnost častějšího ucpávání. Pokud se tak děje opakovaně, je dobré použít revizi kanalizace kamerou, ta zjistí kde je v potrubí problém, případně identifikuje místo závady.

Poslední dobou často potrubí ucpávají vlhčené ubrousky které lidé splachují do WC, ty se pak v potrubí chovají jako hadr, nerozpustí se a v místě horšího spádu nebo kolene zůstanou, neodplaví se a nebulují na sebe další spláchnuté věci až se potrubí nakonec ucpe. problémy také často dělají spláchnuté dámské hygienické potřeby a dětské plíny. Tyto věci do potrubí nepatří.

 

Jak a čím se čistí odpadní potrubí?

Odpadní potrubí se může pročistit rozebráním sifonu, zvonem, chemií, instalatérským pérem, když se to nepovede pak už jen profesionálním strojem na čištění odpadního potrubí.

Zvonem a chemií pročistíte potrubí pokud je ucpávka v sifonu nebo u sifonu. Pokud je ucpávka dál pak doporučuji nechat si ucpané potrubí pročistit profesionálem se strojem.